Dokonce i můj pes je vegetarián

Autor: administrator <admin(at)server.cz>, Téma: Články pro vegetariánství, Vydáno dne: 25. 05. 2005

Petr Vachler: Nechci, aby zvířata umírala kvůli lidem. Všichni přece máme volbu zabíjet, nebo nezabíjet
Článek z novin Nedělní svět, autorka: Mirka Nejedlá

V loňském roce zaplavily ulice českých měst billboardy, na nichž se člověk s hlavou krávy chystá zabít krávu s hlavou člověka. Za kampaní proti zabíjení zvířat stojí vegetarián Petr Vachler, režisér, producent, zakladatel a ředitel České filmové a televizní akademie.

Billboardy nejdříve se sloganem "Máme volbu nejíst maso" a loni s "Prosíme, nedělejte si ze svého žaludku hřbitov" předešly o několik měsíců natáčení vaší celovečerní prvotiny. Nabízí se tedy otázka, jestli v tom nebyl záměr...

S tím to opravdu nemá co dělat. Protože film, který natáčíme, se tohoto tématu dotýká snad jen lehce. Vegetariánství je podle mého názoru jen jedna z tisíce možností jak tady na Zemi složit maturitu. Jsem vegetarián a vadí mi, když zvířata musejí umírat kvůli nám lidem, když se příroda ničí kvůli našemu egu. Lidé jsou nejsilnější predátoři, kteří si tady dělají, co chtějí. Přitom všichni máme vždy volbu, jako jít do kina, nebo se dívat na televizi, mít rád, nebo nenávidět. Máme volbu jíst maso, nebo ne, máme volbu zabíjet, nebo nezabíjet. Vegetariánství je opravdu nebezpečné jen v tom, že se můžete dožít vyššího věku. Pokud ovšem nechodíte na červenou přes přechod.

* Co si od té kampaně slibujete?

Mně stačí, když se nad tím lidé zamyslí a jeden den třeba nebudou jíst maso, protože i tím pomůžeme této planetě.

* V čem jí pomůžeme?

Že se to zvíře nezabije, že může žít dál, dokud nezemře přirozeně.

* Ale to zvíře dál žít nebude, protože se ani nenarodí. Proč by mělo, když z něho lidé nebudou mít žádný užitek? Ale copak zvířata jsou jen k užitku? A co lidé? Ti se přece také jedli? V jednom rozhovoru jste řekl, že by se zvířata neměla zabíjet na maso, ale měla by se nechat dožít jakoby v domově důchodců. Kdo by se o ně staral a kdo by to podle vás financoval?

Stát, přece když má ze zvířete celý jeho život užitek, tak by pak mělo dostat normálně důchodové pojištění. Ostatně kdyby jich nebylo tolik, ušetřilo by se na elektrice, benzinu, vodě, na stavbách a polích či při jejich obdělávání. Pokud chcete vyrobit kilo masa, musíte vypěs-tovat neúměrné množství obilí. I přírodě by vegetariánství nesmírně pomohlo.

* Tím užitkem tedy myslíte zřejmě mléko, pokud bychom ovšem neuposlechli i kampaň veganů a nepřestali konzumovat i to?

Ano, užitek je v tomto případě mléko, pokud ho budete konzumovat. Vegani nechtějí, aby zvířata vůbec žila v zajetí, a to jen proto, aby nám sloužila.

* Co tedy chtějí vegetariáni a vegani?

Aby zvířata nebyla vůbec zabita. Zabít mohu jedině v sebeobraně, i zvíře. A i tomu bych se pokud možno vyhnul. Pokud to má člověk v hlavě v pořádku a pokud má svůj osud už z minulých životů naplánovaný, určitě se podobné situaci vyhne.

* A nebylo by lepší zaměřit boj spíše na zlepšení podmínek ustájení a na to, aby zvířata na jatkách umírala humánněji?

Vy osobně, přála byste si násilnou, nebo humánní smrt?

* Teď jste mě pobavil.

Ne, odpovězte, já se vás ptám, jakou smrt si vyberete. Pro mě je zvíře relevantní partner. Jaká smrt je pro vás lepší, humánní, zítra, nebo násilná?

* Lidé přece zabíjeli hospodářská zvířata pro maso odnepaměti...

Přece se nebudeme vrtat v minulosti, vždyť máme šanci, máme volbu. Vždycky byly války, takže když vždycky byly války, tak se dál bude válčit? Vždycky se kradlo, tak se dál bude krást, podvádět?

* Je pravda, že během natáčení vašeho filmu bude podáván jen vegetariánský catering?

Dávám přece štábu volbu. Nejsem schopný koupit jim maso. A pokud ho oni sami chtějí, ať si ho za své peníze pořídí. Proti tomu já přece nic nemám.

* Jste takto nekompromisní i v jiných názorech?

Nejsem nekompromisní, všichni přece musíme volit.

* Vaše rodina je vegetariánská?

Celá včetně psa. Ten je dokonce vegan. Speciální granule pro psy z Itálie jsou jen veganské. Náš pes je prostě dál než my.

* Nebojíte se o zdravý vývoj čtyřleté dcery? Konzultoval jste své rozhodnutí krmit ji jen vegetariánsky s lékařem?

Konzultoval jsem to se všemi možnými svými přáteli. S lidmi, kteří od kojeneckého věku nejedí maso, a samozřejmě i s doktory. Ano, zejména s těmi, kteří se masu vyhýbají.

* Dost dlouho jste vy sám maso jedl, nechybí vám, nikdy nedostanete chuť dát si prostě kus flákoty?

To opravdu ne. Ale je to docela těžké stát se vegetariánem. Mluvil jsem nedávno s Davidem Ondříčkem a on mi říkal: "Měsíc jsem nejedl maso, ale nevydržel jsem to." Tady není, proč se omlouvat. Je to jako přestat kouřit, i jídlo je droga.

* A jak se stravujete, co jíte, abyste si opravdu pochutnal?

Já jídlo miluji, jím vše od hare krišna, mám rád indickou kuchyni, italskou, těstoviny, pizzu, saláty, zapečené lilky, někdy sóju, temphy nebo robi, což je "maso" z červené řepy. V jídle je důležité koření. Když je dobře ochucené, je dobré skoro všechno. (pokračování rozhovoru na straně 26)

*Dcera vyhrála konkurs na roli ve vašem filmu. Dá se už v tomto věku rozpoznat talent?

Měl jsem hrozný strach ji obsadit. Požádal jsem i pomocnou režisérku, aby mi řekla, jestli je všechno v pořádku.

* Proč jste se rozhodl natočit celovečerní film a nezůstal u dokumentů a televizních pořadů?

Celovečerní film jsem poměrně dlouhou dobu odkládal, protože jsem měl hodně práce s Českým lvem, Elsou, přípravou Kinoboxu a celou řadou dalších poměrně dlouhodobých projektů. Navíc to většinou narazilo na otázku peněz. Točit film v České republice je moc těžké, protože tady pořád ještě neexistují státní podpory, není to jako vzít tužku a napsat knížku nebo udělat fotku. Jsme na tom opravdu tragicky. Teď se mi podařilo dát dohromady peníze na film, který můžu označit za velmi nízkorozpočtový.

* Problém byl jen ve financích?

Mám několik scénářů, z nichž jsem vybíral. Nakonec jsem se rozhodl pro natočení černé barevné komedie. Původně jsem chtěl natočit barevnou černou komedii. Víte, jaký je v tom rozdíl?

* Bezesporu ve vyznění filmu...

Samozřejmě, ale rozhodl jsem se riskovat a jít do projektu, který se tady zatím nerealizoval. Je to lehce realistický příběh s ireálními prvky.

*Čím vás zajímá zrovna téma, kdy člověk nečekaně zdědí velkou sumu peněz?

On je nezdědí přímo, musí se k nim dostat. A aby se k nim dostal, dělá věci, které by dělat neměl. Já věřím, že všechno se vším souvisí. Jak zasejete, tak sklidíte, a neplatí to jen pro zemědělce. O tom je i moje komedie. Když něco nekale získáte, vrátí se vám to. Na druhé straně můžete udělat dobrou věc, převedete babičku přes přechod a druhý den vám přidají v práci.

* Je hlavní role psána na tělo Jaroslavu Duškovi?

S Jaroslavem Duškem jsme udělali na Českém lvu tři hlavní večery a čtyři nominační, což byla obrovsky dlouhá šňůra. Když s nějakým moderátorem uděláte sedm hlavních večerů i v kombinaci s Martinem Zbrožkem, tak vás tato myšlenka samozřejmě napadne. Velkou radost mám z obsazení Vlasty Duška, otce Jaroslava, to je podle mě objev kinematografie.

* Humor Jaroslava Duška mám ráda, ale večery při udílení Českých lvů, které moderoval, neměly jednoznačně kladné přijetí, že?

Zaplaťpánbůh.

* Převažovaly spíše kladné ohlasy?

Myslím, že spíše kladné. Ale je pravda, že žijeme v době určité teplákové kultury, která se ráda krmí jen hamburgry. A já jsem vděčný za každé vybočení, které otevírá mysl. Divím se, že alternativa naprosto lidové zábavy dokáže tolik strhnout.

* Martin Zbrožek je za Jaroslava Duška určitě adekvátní náhrada. Který styl je vám osobně bližší?

Martin je víc mim, komik, groteskní, Jaroslav je víc filozof, lingvista, oba mají jiné polohy, ale dohromady vytvářejí neopakovatelnou dvojici. Byl jsem včera na Vizitě, je to královský humor.

* Co vás vedlo v roce 1993 k založení soutěže Český lev?

Jako malý kluk jsem chtěl být kosmonaut, nebo filmař, spisovatel, malíř. Jelikož u nás kosmonautika není příliš rozvinutá, začal jsem se věnovat filmu a zejména českému.

* Mám pocit, že pravidelně je jeden rok hodně silný a druhý rok jako by nebylo co oceňovat?

Ano, nevím, jak je to možné, ale skutečně se to pravidelně střídá. To máte jako v hokeji, jednou máme vynikající tým, jindy slabší.

* Ceny Elsa měly být alternativou k ostatním televizním cenám?

Ne, není to alternativa. Všechno ostatní jsou divácké ankety. Elsa je jediná odborná, tedy ceny udělují členové České filmové a televizní akademie, všechno ostatní jsou názory diváků. To je sice v pořádku, ale určitě by tady měli televizní pořady hodnotit i odborníci.

* Co říkáte názorům, že porotci vybírají vlastní pořady a sami je pak také hodnotí. Je to objektivní?

To je stejné pro všechny soutěže, Českého lva nebo Oscary. Existují samozřejmě určité bezpečnostní mechanismy. Pokud se člen poroty podílel na pořadu, nesmí v dané kategorii hlasovat a v jiných kategoriích musí ohodnotit tři první místa, dát hlas konkurenci. Pokud by hlasoval, jeho hlas není započítán. Na dodržování pravidel soutěže dohlíží notářka. Jiný systém asi ani nelze vymyslet. Rozhodovat by pak mohli jedině novináři nebo lidé, kteří vůbec netvoří.

* Jaké máte plány do budoucna?

Rád bych točil už jenom filmy. Televizní pořady, Český lev a Elsa jsou zajímavé. Ale film je nejzábavnější. Největší radost mi ale asi dělá podpora vegetariánství, hnutí Greenpeace či čehokoli, co je příjemné pro nás všechny. Abychom na této planetě mohli dál žít a neřezali si pod sebou větev, na které všichni sedíme.

***

Petr Vachler, režisér a producent Narodil se 29. ledna 1966 ve Strakonicích. Od mládí ho přitahovaly vodní sporty, zvláště pak plavání a vodní pólo. Obojímu se věnoval závodně. V rodném městě vystudoval gymnázium a ve svém vzdělávání pokračoval na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde si zvolil obor defektologie. Po úspěšném dokončení studia absolvoval základní vojenskou službu a zamířil na další školu. Na FAMU studoval tři roky obor scenáristika-dramaturgie, ale z časových důvodů se rozhodl odejít a věnovat se jen své firmě VAC, Vachler Art Company. Zpočátku se zaměřil na reklamu a videoklipy, později přibyly televizní pořady, například Kinobox, Videománie a další. Stal se také spoluautorem rozsáhlého dokumentu o kinematografii Tváře českého filmu. V roce 1993 připravil první ročník výročních filmových cen Český lev a roku 1995 založil Českou filmovou a televizní akademii, ve které působí dodnes jako ředitel. V posledních letech se věnoval především režisérské a producentské činnosti. Kromě toho se tento vášnivý zastánce vegetariánství stal autorem dvou billboardových kampaní. Jejich názvy "Máme volbu nejíst maso" a "Prosíme, nedělejte si ze svého žaludku hřbitov" nikoho nenechají na pochybách, že své vegetariánství bere vážně. Narážky na svůj vegetariánský styl života umně vplétá dokonce i do vyhlašování cen Českého lva. Od 14. ledna 2005 pracuje na své celovečerní filmové prvotině, kterou by měla být, jak on sám říká, černá barevná komedie.