Vegetariáni nejedí maso z úcty ke zvířatům, ne kvůli zdraví

Autor: administrator <admin(at)server.cz>, Téma: Články pro vegetariánství, Vydáno dne: 05. 04. 2005

5.4.2005, MUDr. Zbyněk Luňáček, Lidové noviny

PROČ NEJÍST MASO
Vegetariánská strava je plnohodnotná a vhodná pro všechny věkové kategorie i pro sportovce a fyzicky pracující, ujišťuje lékař Zbyněk Luňáček.

Vegetariánská strava je zdravější než strava, která zahrnuje maso, protože obsahuje méně tuků a cholesterolu - případně žádný. Obsahuje také hodně vlákniny, minerálů a vitaminů. Mnohé národy vegetariánsky stravují po mnoho generací, v západoevropské civilizaci žije několik milionů vegetariánů.

Jíst maso je zlozvyk
Musíme si uvědomit, že nadbytek tuků při konzumaci masa poškozuje cévy a srdce a příliš velké množství živočišných bílkovin zase poškozuje ledviny a kosti. A přitom jíst maso není vůbec nutné, je to jenom (zlo)zvyk. V minulosti bylo v naší zemi velmi těžké žít vegetariánsky. Dnes je situace mnohem lepší, vegetariánských potravin je dostatek a také sortiment bezmasých jídel v restauracích se pomalu, ale jistě rozšiřuje. Ve většině zemí existují vegetariánské organizace (u nás Česká společnost pro výživu a vegetariánství). Hlavním smyslem činnosti těchto organizací je informovat o vegetariánském způsobu života a pomáhat vegetariánům, aby mohli žít podle svých zásad a zdravě.

Nezabíjíme krávy ani vepře a ptáky
Většina lidí je přesvědčena, že vegetariáni se zřekli požívání masa proto, aby byli zdravější. Ve skutečnosti je hlavním motivem k vynechání masa z jídelníčku snaha uchránit zvířata před bolestí a zabíjením. Každý živý tvor, ať člověk nebo zvíře, lpí na svém životě. Lidé, kteří jedí maso, tak způsobují zvířatům utrpení. Krávy, vepři, ptáci, ryby a další tvorové jsou zabíjeni jen proto, aby se lidé najedli. Představa, že zvířata jsou lidskou potravou, je jedním z největších myšlenkových omylů naší civilizace. Měli bychom je chránit a krmit, ne je zabíjet a pojídat.