Přehled rubrik
Kontaktní údaje
Česká vegetariánská společnost
P.O. Box 23
Praha 011
118 01

e-mail:

tel: 721 748 804

bankovní účet: eBanka
2141804001 / 2400

Pohyb a vhodná strava základní předpoklady zdraví

Články pro vegetariánství
Dostatek pohybové aktivity je jedním ze základních předpokladů dobrého zdraví. Můžeme dokonce říci, že jednou z významných příčin cévních a srdečních onemocnění či nádorových chorob je nedostatek pohybu. Lidé, kteří dlouhodobě pravidelně cvičí, pravděpodobně neonemocní žádnou z civilizačních chorob. Proč tomu tak je?

Zdravý pohyb zajišťuje správnou cirkulaci krve i lymfy v celém organismu. Krví se přenáší i do nejvzdálenějších buněk a tkání kyslík a živiny. Vysoká hladina kyslíku v těle chrání před vznikem rakovinných buněk a významně se podílí na jejich likvidaci.

Přiměřená pravidelná pohybová aktivita ovlivňuje také otoky končetin aj., neboť zvyšuje efekt očišťovacích procesů. Z těla rychleji odchází vše, co organismus nepotřebuje.

Dostatečný pohyb ve spojení se zdravou výživou pomáhá udržet přiměřenou hmotnost. Nadváha je jednou z dalších příčin celé řady onemocnění (cévní a srdeční nemoci, artrózy a jiná onemocnění pohybového aparátu, rakovina...). Nadváha znamená skladování nadbytečných látek, zejména tuku v těle. Znamená ale také snížení okysličování tkání a z toho plynoucí následky. Tyto následky se nemusí projevit celé roky, o to překvapivější potom může být výsledek náhodného lékařského vyšetření.

Všichni známe někoho, kdo se těšil relativně dobrému zdraví a najednou, „z ničeho nic", onemocněl rakovinou.

Rakovinou ale nikdo neonemocní z ničeho nic. Živnou půdu pro vznik nádorové choroby si každý vytváří sám, dlouho předtím, než se choroba objeví. A až do poslední chvíle se domnívá, že jemu se tohle nemůže stát...

Zdravý pohyb a racionální strava patří k základním předpokladům dobrého zdraví. Dnes se stále ještě setkáváme s lidmi, kteří brojí proti vegetariánství, proti makrobiotice. Argumentují obvykle tím, že vegetariánovi mohou časem chybět některé důležité minerály, proteiny apod. Na základě tohoto nedostatku může onemocnět...

Podívejme se na celý problém obráceně. Současný způsob stravování, který zahrnuje maso, uzeniny, živočišné tuky, mléčné výrobky, barevné limonády, alkohol a další průmyslově zpracované potraviny, má na svědomí, že dnes každý druhý člověk umírá na cévní nebo srdeční chorobu, že každý čtvrtý člověk umírá na nádorové onemocnění, že se vyskytuje tolik případů diabetu, a v tomto výčtu bychom mohli ještě pokračovat. Stačí zalistovat statistickou ročenkou.

Naproti tomu je prokázáno, že vegetariáni téměř netrpí cévními chorobami a jen zcela výjimečně onemocní rakovinou. Dožívají se vysokého věku a těší se dobrému zdraví. Tyto skutečnosti nepotřebují žádný další komentář.

Lidé se potýkají s nejrůznějšími zdravotními problémy. Hledají pomoc a nevědí, jak začít. Pro ty je následující doporučení:

1. Pijte po dvanáct dnů 1,5-2 litry čisticího čaje (stejné díly přesličky rolní, truskavce, celíku zlatobýlu a květu hluchavky), kúru opakujte každé dva až tři měsíce.

2. Výrazně a dlouhodobě omezte potraviny živočišného původu včetně živočišných tuků.

3. Pravidelně cvičte, nejlépe dvakrát denně po 30 minutách.
Po šesti týdnech tohoto nového režimu si odpovězte na otázku, kolik zdravotních potíží vám vymizelo, nakolik jste se zbavili chronických bolestí, jak se upravila vaše hmotnost a kolik jste získali nové energie a optimismu. Jistě budete velmi mile překvapeni.


Titul: Právo
Datum vydání: 11.9.1997

[Akt. známka: 1,83 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 11. 09. 1997 | 6873 přečtení | Počet komentářů: 4837 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Články na webu
Veganská strava je zdravější než masitá - pro lidi i pro planetu
Z hlediska emisí skleníkových plynů je strava, kterou lidé konzumují, stejně tak důležitá jako auto, kterým jezdí.

Z inteligentních dětí budou vegetariáni, tvrdí studie
Děti, které se v dospělosti staly vegetariány, prý měly ve svých deseti letech v průměru o pět bodů vyšší IQ, než ty, které zůstaly u masa.

Vegetariánský experiment v Dánsku
Tři milióny Dánů se během 1. světové války živily výhradně vegetariánsky.

Je vegetariánství zdravé?
lidé, kteří dodržují vyváženou vegetariánskou dietu, vykazují statisticky nižší inklinaci k mnohým chorobám a zdravotním potížím

Tento web je vytvořen v phpRS