Přehled rubrik
Kontaktní údaje
Česká vegetariánská společnost
P.O. Box 23
Praha 011
118 01

e-mail:

tel: 721 748 804

bankovní účet: eBanka
2141804001 / 2400

Přehled tisku 2.11. - 19.11.2004

Přehled tisku
 • Britští Chumbawamba zaplnili brněnský klub
 • Ve výživě škodí lidem každý extrém
 • Odnesl peníze, ale také maso
 • Z chaty zmizelo maso a bruska
 • Kubelková porodila!


 • Kapela plná vegetariánů v Brně

  Britští Chumbawamba zaplnili brněnský klub

  11.11.2004 DNES Brno
  Brno - Anarchistická britská kapela Chumbawamba se včera po osmi letech opět vrátila do Brna. Zatímco minule ji hostil velodrom, tentokrát zamířila do klubu Fléda.

  Osmičlenný soubor přijel včera odpoledne a ubytoval se v brněnském hotelu Continental. "Chtěli mít výhradně bezmasé menu, všichni jsou totiž vegetariáni," prozradil produkční Flédy Prokop Holoubek.

  Po páté hodině odpoledne už tři ženy a pět mužů sešlo na zvukové zkoušce. "Playlist si pečlivě střeží jako oko v hlavě," uvedl Holoubek. Posluchačům však Chumbawamba slíbila písně z nejnovějšího alba Un, které sestává z dvanácti chytlavých skladeb inspirovaných různými kulturami světa, i starší hity. Jedinou změnu musela dramaturgie udělat na místě předskokana. Místo kapely Gloster 69 vystoupily Hraczki.

  Hudbu Chumbawamby ovlivnil punk, pop i rock, její těžiště však zůstává v textech. Levicově orientované sdružení se v nich vyslovuje k současným sociálním a politickým otázkám, svými texty brojí proti světovým válkám.


  Typický článek uklidňující běžné spotřebitele aby dále bez obav jedli vše…

  Ve výživě škodí lidem každý extrém

  9.11.2004 Lidové noviny Zdraví
  Není to dávno, co na tyto potraviny nikdo nedal dopustit. Minulý režim vytvářel v lidech dojem, že kdo nesní každý den vejce, snad ani nežije. Vypít sklenici mléka bylo pevnou součástí dne: dnešní třicátníci si jistě dobře vzpomenou na takzvané mléčné svačiny. A mít na stole maso, pokud možno co nejtučnější, bylo po dlouhá staletí znamením toho, že rodina je schopná přežít ve špatných časech. Ovoce a zelenina se považovaly jen za trpěný doplňek stravy.

  Z extrému do extrému
  Dnes je ale všechno jinak. Do centra pozornosti se dostala zelenina, hovězí už jedí jenom ti největší milovníci masa. Články, které píší o škodlivosti tuků, cukrů a často i mléčných výrobků. se ani nedají spočítat.

  Většina odborníků na výživu ale varuje: dobrý není žádný extrém. Téměř každá potravina totiž lidskému zdraví prospívá. Jenom je potřeba s ní správně zacházet a vědět, jak často ji položit na talíř. Někteří pediatři například doporučují rodičům, aby svým dětem čas od času podali červené, tj. hovězí maso. A to navzdory tomu, že jídlo z něj se obecně považuje za velice škodlivé. "Červená masa jsou bohatým zdrojem železa, které se z něj vstřebává do organismu daleko lépe než z jiných potravin," popisuje pediatrička Eva Vitoušová.

  V hovězím mase najdete ale nejen železo. Obsahuje i minerály a bílkoviny. Vybírat si ovšem musíte výhradně jen maso libové. I na pokrmy z mletého masa je lepší kupovat maso zadní a vyvarovat se baleného mletého hovězího či vepřového.

  Cukrem proti stresu
  Odepírat byste si neměli ani tolik haněné cukry. Jsou totiž nenahraditelným zdrojem energie. Vybírejte si ale ty správné sacharidy. Pokud už musíte sladit, používejte raději med nebo hnědý cukr. Nebo dejte před oslazením čaje či kávy přednost sladkému banánu nebo jablku.

  Cukr z papírového pytlíku totiž může při nekontrolované konzumaci oslabit imunitu nebo zvýšit podíl tuků v krvi. Na druhé straně, sacharidy obalují buňky a vyplňují mezibuněčný prostor, což umožňuje buňkám komunikaci. Bez cukrů člověka také mnohem snadněji ovládne stres a rovněž mu to pomaleji myslí.

  Vegetariáni bez vápníku
  Zapřísáhlé vegetariány, kteří dbají na správnou výživu, možná překvapí, že si někdy spíše škodí než pomáhají. Některé důležité látky jim totiž mohou chybět.

  "Úplní vegetariáni jsou ohroženi zejména nedostatkem vápníku, jehož nejlepším zdrojem jsou mléčné výrobky, ale také železa, který se sice v rostlinných zdrojích nachází, ale tělo ho využívá mnohem méně než z produktů živočišných," upozorňuje Dagmar Bobková, odbornice na výživu z Institutu klinické a experimentální medicíny.


  A bulvární zprávy na závěr …

  Nejprve o zloději se slabostí pro elektroniku

  Odnesl peníze, ale také maso

  19.11.2004 Právo Praha - Střední Čechy
  Neznámý zloděj se vloupal v noci z úterý na středu do obchodu ve Francouzské ulici v Praze 2. Kromě notebooku a peněz ukradl i dvě přepravky kvalitních masných výrobků, vše za víc než sto tisíc korun.

  A pak o turistovi co má rád zvěřinu :)

  Z chaty zmizelo maso a bruska

  18.11.2004 Mladá fronta DNES Brno Šlapanice
  Šestnáct kilo srnčího masa, osm kilo kuřecích čtvrtek, dále trekingové boty a páskovou brusku sebral neznámý lapka z novostavby chaty ve Šlapanicích. Do rozestavěné stavby se dostal tak, že vypáčil visací zámky na dveřích. Majiteli způsobil škodu, která přesahuje osm tisíc korun.

  Kubelková porodila!

  2.11.2004 Blesk
  ….Dalších devět měsíců, kdy se malá Natálka chystala na svět, se modelka, která za celé těhotenství přibrala pouhých devět kilogramů, podle svých slov cítila velmi dobře. "Musím to zaklepat, co se týče zdravotních záležitostí a nevolností, tak tyhle věci se mi totálně vyhnuly. I teď se cítím úplně fit," říkala jen pár dní před porodem Iva, která je přísnou vegetariánkou.

  [Akt. známka: 5,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
  | Autor: administrator | Vydáno dne 19. 11. 2004 | 4763 přečtení | Počet komentářů: 10971 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Články na webu
  Veganská strava je zdravější než masitá - pro lidi i pro planetu
  Z hlediska emisí skleníkových plynů je strava, kterou lidé konzumují, stejně tak důležitá jako auto, kterým jezdí.

  Z inteligentních dětí budou vegetariáni, tvrdí studie
  Děti, které se v dospělosti staly vegetariány, prý měly ve svých deseti letech v průměru o pět bodů vyšší IQ, než ty, které zůstaly u masa.

  Vegetariánský experiment v Dánsku
  Tři milióny Dánů se během 1. světové války živily výhradně vegetariánsky.

  Je vegetariánství zdravé?
  lidé, kteří dodržují vyváženou vegetariánskou dietu, vykazují statisticky nižší inklinaci k mnohým chorobám a zdravotním potížím

  Tento web je vytvořen v phpRS